Przedsiębiorstwa produkujące dobra potrzebują sprawnego systemu transportu składników pomiędzy poszczególnymi punktami. Istotna jest sama technologia, ale również łącznik, którym najczęściej są węże przemysłowe. Co trzeba o nich wiedzieć?
Węże przemysłowe – charakterystyka
Do czego służą węże przemysłowe? Są używane w celu transportowania między innymi produktów:
- stałych.
- gazowych;
- ciekłych.
Robią to wykorzystując proces tłoczenia lub zasysania. Na rynku dostępne jest ich wiele rodzajów. Od węży wodnych i powietrznych, do bardziej specjalistycznych, takich jak parowe czy stricte przeznaczone do żywności. Istnieje ogromna różnorodność materiałów, z których mogą być wykonane – od gumy i PVC po stal nierdzewną i Kevlar.
Różnią się one od siebie pod względem materiału, średnicy, długości i innych czynników. Jednak wszystkie mają pewną wspólną cechę – wysoki wskaźnik ciśnienia rozrywającego. To oznacza, że są przystosowane do pracy przy wysokich poziomach ciśnienia bez ryzyka uszkodzenia lub wystąpienia niebezpieczeństwa. Co więcej, zwykle mają grubą warstwę zewnętrzną, chroniącą je przed ścieraniem i zużyciem.
Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze węża przemysłowego?
Wybierając wąż przemysłowy, należy wziąć pod uwagę rodzaj płynu lub gazu, który będzie przez niego przepływać; ciśnienia robocze i temperatury, na które będzie narażony; a także jego długość i średnicę. Trzeba uwzględnić, czy będzie używany do zastosowań ssących, czy tłoczących. Będzie to miało wpływ na jego konstrukcję.
Warto też zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem nie będą węże wysokociśnieniowe. Produkcja przewodów hydraulicznych jest trochę bardziej skomplikowana, ale pozwala produktowi końcowemu pracę przy większym obciążeniu. Jeżeli przedsiębiorstwu zależy na skutecznym transporcie oleju np. do maszyn – będą lepszym wyborem.
Węże przemysłowe znajdują swe zastosowanie w większości rodzajów działalności gospodarczych. Typy węży należy dobierać z uwzględnieniem różnych zastosowań – wtedy są najskuteczniejsze.