pomnik

Wybieramy pomniki – na co zwrócić uwagę?

Po śmierci kogoś bliskiego stajemy przed wyborem odpowiedniego nagrobka. Warto jest pamiętać o kilku niezbędnych elementach, które pomogą nam uniknąć dodatkowych kosztów czy niejasności w umowach. O czym dobrze jest pamiętać, wybierając pomnik? Podpowiadamy.

Nagrobki – typologia i ich rozmiary

Wybierając pomniki w Brzegu mamy do wyboru różne warianty wymiarowe. Najczęściej wybieranymi są nagrobki pojedyncze oraz podwójne. Pierwsze z nich sprawdzą się w przypadku pochówku jednego zmarłego. Jeśli zależy nam na nagrobku rodzinnym, warto jest wybrać większy rozmiar.

Kolejnym krokiem jest poznanie rozmiaru, który jest dopuszczalny w danym miejscu na cmentarzu. Jest to ważne, ponieważ kamieniarz może maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń oraz odpowiednio zaprojektować pomnik. Nagrobki produkowane na zamówienie mają tą zaletę, że nie ma wielu ograniczeń pod kątem formy oraz kształtu. Dobrze jest jednak dobierać nagrobek do charakteru danego cmentarza.

Wybór materiału nagrobka i jego dodatków

Najczęściej spotykanymi materiałami, z których produkuje się pomniki to granit, marmur oraz piaskowce. Pierwszy z nich jest niezwykle wytrzymały oraz odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ich estetyczny i monumentalny wygląd idealnie sprawdza się do wykonania nagrobku. Różnorodność kolorystyczna pozwala na dobór charakteru całego nagrobku pod preferencje rodziny zmarłego.

Nagrobki w Brzegu posiadają również powtarzające się elementy dodatkowe. Priorytetem jest umieszczenie podstawowych danych o osobie pochowanej. Jej imię, nazwisko, data urodzenia oraz śmierci są najczęściej spotykane. Nie można również zapomnieć o doborze czcionki, jej koloru oraz wielkości. Wszystko to może zostać indywidualnie ustalone.

Rodzina może również dodać fragment modlitwy, cytatu bądź wiersza, który nawiązuje do zmarłego. Wiele osób decyduje się także na umieszczenie dodatkowego krzyża, a także fotografii. Dzięki temu nagrobek zyskuje swój indywidualny charakter i oddaje należyty szacunek.