kominy

Z czego wykonywane są kominy ekologiczne?

Kominy ekologiczne zapewniają wydajność i wysoką sprawność nowoczesnych kotłów na gaz, olej opałowy lub paliwo stałe. Coraz surowsze wymogi względem pieców grzewczych pozostają nie bez znaczenia dla producentów systemów kominowych. Konieczne jest bowiem dostosowanie kominów do innych niż dotychczas warunków pracy, agresywnych związków chemicznych znajdujących się w spalinach oraz pojawiania się kondensatu, który jest charakterystycznym zjawiskiem dla spalin o niskiej temperaturze.

Jaki komin do jakiego pieca?

Nowoczesne urządzenia grzewcze projektowane są w taki sposób, aby maksymalnie uzyskać energię cieplną z pojedynczej dawki paliwa, co wiąże się z niższą niż dotychczas emisją spalin. Paliwo w kotłach na pellet i ekogroszek jest w całości spalane, a szkodliwe związki chemiczne ulegają dopalaniu. Co więcej, obecnie sprzedawane kotły pozyskują energię cieplną ze spalin, a zatem wydostające się z komina gazy charakteryzują się niską temperaturą.

Kominy ekologiczne zapewniają efektywne odprowadzanie produktów spalania do wyższych warstw atmosfery, dzięki czemu powietrze w otoczeniu domu jest czystsze. Wkład kominowy musi być dostosowany do typu kotła i rodzaju paliwa. W przypadku kotłów na gaz i olej opałowy zalecane są wkłady kominowe z kwasówki. Stal kwasoodporna jest niepodatna na destrukcyjne oddziaływanie agresywnych związków chemicznych zawartych w kondensacie. Jeśli chodzi o kotły na paliwo stałe, to komin musi być żaroodporny, ponieważ w procesie spalania węgla pojawia się sadza a drewna substancje smoliste, które osadzają się na ściankach wewnętrznych, co wiąże się z ryzykiem pożaru.

Kominy ekologiczne, czyli jakie?

Ekologiczne wkłady kominowe dostępne są w asortymencie sklepu internetowego z kominami Taniekominy.pl. Są to gotowe do montażu systemy, które zapewniają efektywną pracę urządzenia grzewczego. W kontekście ekologii nie bez znaczenia pozostaje materiał zastosowany do produkcji komina. Obecnie do wyboru są dwa rodzaje wkładów kominowych:

  • Kominy stalowe – stal jest materiałem pochodzącym z odzysku i nadającym się do wielokrotnego przetwórstwa;

  • Kominy ceramiczne – surowiec stanowi glina, szamot lub inny naturalny surowiec.

Cechą charakterystyczną wkładów ceramicznych jest wysoka zdolność do akumulacji ciepła, a więc komin wyziębia się bardzo wolno. Komin ceramiczny jest wytrzymały na wysokie temperatury i skraplający się kondensat, a więc może być stosowany przy każdym rodzaju kotła. Kominy ceramiczne ze względu na wysoką żywotność uznawane są za najbardziej ekologiczne.