Włosów przeszczep

Zakola – problem łysienia u mężczyzn

Większość pacjentów, którzy zgłaszają się do chirurgów medycyny estetycznej po przeszczep to mężczyźni w średnim wieku. Dotyczy ich zazwyczaj problem łysienia androgenowego i występujących zakoli. Zadbane włosy to jeden z elementów wizerunku zadbanego mężczyzny. Duże zakola lub przerzedzone włosy mogą być powodem zawstydzenia, onieśmielenia i obniżenia samooceny. Pamiętać należy, że na każdy, nawet najbardziej zaawansowany problem znajdzie się jakieś rozwiązanie.

Objawy łysienia

Proces wypadania włosów jest całkowicie naturalny i występuje u każdej zdrowej osoby. Na ich miejsce pojawiają się jednak nowe, zdrowe włosy. Czasem proces wzrostu włosa zostaje zaburzony. Wówczas włosy wypadają, a na ich miejsce bardzo późno wyrastają nowe włosy, które są osłabione. Zaawansowany stan choroby to tylko łysienie. Pierwszym etapem tego problemu u mężczyzn jest tworzenie się przerzedzeń miejscowych. Zazwyczaj pojawiają się one w przedniej części głowy i powiększają z czasem tworząc zakola. Tworzy się wtedy tzw. efekt wysokiego czoła. Jest to najwyższy czas na to, aby udać się do specjalisty, który będzie mógł powstrzymać proces wypadania włosów i uzupełnić wyłysiałe miejsca. Zaawansowana faza łysienia u mężczyzn to ogromne zakola i przerzedzenie włosów na całej głowie. Zdarzają się przypadki, w których dochodzi do całkowitego wyłysienia.

Czytaj więcej: https://piotrturkowski.pl/zakola-u-mezczyzn-przyczyny-i-perspektywy-leczenia/

Przyczyny łysienia u mężczyzn

Jedną z najczęstszych przyczyn wystąpienia problemu jest łysienie androgenowe. Dotyczy ono w największej mierze mężczyzn w średnim wieku. Choroba polega na nadwrażliwości mieszków włosowych na androgeny, czyli męskie hormony płciowe. Nadwrażliwość ta doprowadza do miniaturyzacji mieszków, czyli zaburzenia fazy ich wzrostu. Na miejsce wypadających włosów dużo później lub wcale nie pojawiają się nowe włosy. Choroba ta może mieć podłoże genetyczne lub hormonalne. Przyczynami wypadania włosów może być także długotrwały i silny stres. Doprowadza on do upośledzenia funkcjonowania układu odpornościowego, a co za tym idzie procesów zachodzących w skórze. Duże znaczenie w funkcjonowaniu organizmu człowieka ma także odpowiednia dieta i dostarczenie wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Zaleca się unikać napoi energetycznych, ponieważ na dłuższą metę doprowadzają one do osłabienia organizmu. Lekarze wspominają także o dużej korelacji między występowaniem cukrzycy a łysieniem. Wypadanie włosów może być także efektem zażywania leków, np. chemioterapii lub leków na depresję. Każdy z nas może zapobiegać wypadaniu włosów poprzez stosowanie odpowiednich suplementów, dbaniu o prawidłową dietę i unikaniu czynników wzmagających wypadanie włosów.

Leczenie łysienia u mężczyzn

Doświadczony lekarz skupi się nie tylko na skutkach choroby, ale zadba także o wyeliminowanie przyczyn. Konieczne ku temu będzie wykonanie badań, które wykryją przyczynę problemu. Lekarz na pewno zdecyduje się na zastosowanie leczenia farmakologicznego i dobierze je odpowiednio w zależności od przypadku. Specjalista medycyny estetycznej zaproponuje także przeszczep włosów, aby pozbyć się skutków choroby. Najbardziej nowoczesną metodą przeszczepu jest FUE. Jest ona mało inwazyjna i niesie za sobą małą ilość negatywnych skutków dla pacjenta. Wystarczy poświęcić od około 6 do 8 godzin, aby w przyszłości móc cieszyć się pięknymi gęstymi włosami. Lekarz przed zabiegiem zleci wykonanie podstawowych badań. Przed rozpoczęciem zabiegu dokonuje się znieczulenia miejscowego i przystępuje do pobrania mieszków włosowych. Następny etap to umieszczenie ich w strefie objętej problemem łysienia. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie lekarza, który całościowo podejdzie do zbadania przyczyn i leczenia skutków łysienia u pacjenta.