Zdrowe odchudzanie – o czym warto pamiętać?

Zdrowe odchudzanie – o czym warto pamiętać?

Zgrabna i smukła sylwetka to obiekt pożądania każdej kobiety – to nie ulega wątpliwości. Już kilka nadprogramowych kilogramów może poważnie zachwiać naszą samoocenę, zwłaszcza gdy sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. W celu zredukowania wagi wiele z nas ucieka się do drastycznych diet, które może i skutkują szybkim spadkiem masy ciała, ale poważnie zaburzają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Drakońskie diety stosowane bez nadzoru profesjonalisty to nie tylko pierwszy krok do poważnych problemów natury zdrowotnej, ale również efekt jojo, którego podczas procesu odchudzania chcemy przecież uniknąć. Zdrowe odchudzanie to przede wszystkim świadome odchudzanie, które niejednokrotnie wymaga cierpliwości i determinacji. Zatem o czym pamiętać przechodząc na dietę odchudzającą?

Odchudzanie: głodówkom mówimy NIE

Słowo „dieta” najczęściej kojarzy nam się z głodówkami, które nie mają nic wspólnego ze zdrowym podejściem do odchudzania. Drastyczne zredukowanie ilości energii oraz składników odżywczych dostarczanych do organizmu może stać się przyczyną efektów ubocznych, których konsekwencje będziemy odczuwać jeszcze długo po zakończeniu głodówki. Problemy z cerą, wypadające włosy, złe samopoczucie, nie wspominając już o chorobach układu krwionośnego, nerwowego czy skrajnym niedożywieniu.

Odchudzanie: zapotrzebowanie kaloryczne

Stosowanie diety odchudzającej ma na celu redukcję wagi, dlatego też ilość dostarczanych do organizmu kalorii powinna być nieco mniejsza niż nasze rzeczywiste zapotrzebowanie energetyczne. Jego wysokość zależy od kilku czynników, m.in. od masy ciała, wieku czy aktywności fizycznej. Redukcja ilości spożywanych kalorii o 500 lub więcej kcal może przyczynić się do bardziej spektakularnych efektów odchudzania, ale również szybkiego powrotu do wagi początkowej.

Zobacz także: http://naszauroda.pl/dieta-w-czasach-kwarantanny-jak-jesc-zdrowo/

Odchudzanie: pełnowartościowe posiłki

Wiele osób szybko rezygnuje z monotonnych diet odchudzających, które w początkowym zamyśle mają „gwarantować spektakularne efekty”. Oparcie jadłospisu tylko na kilku produktach w dłuższej perspektywie prowadzi do poważnych niedoborów składników odżywczych, których nieświadomie się pozbywamy. Zdrowa dieta nie powinna być jedynie etapem przejściowym, lecz towarzyszyć nam również na długo po skończonym procesie odchudzania. Zbilansowane i różnorodne posiłki to najlepsze co możemy dać swojemu organizmowi. Zdrowe odżywianie nie musi być nudne – w sieci możemy znaleźć setki przepisów na zdrowe i smaczne dania dla całej rodziny.

Odchudzanie: planowanie posiłków

Choć wydaje się, że nie ma nic trudnego w układaniu zdrowych jadłospisów, wiele osób przekonuje się, że zdrowa i skuteczna dieta odchudzająca wymaga konsultacji ze specjalistą. Dobrym rozwiązaniem jest również catering dietetyczny, który zyskuje coraz większe grono zwolenników. Dieta pudełkowa to szansa na zdrowe i pełnowartościowe posiłki bez najmniejszego wysiłku. Decydując się na usługi cateringu dietetycznego oszczędzamy czas na planowaniu posiłków, zakupach oraz gotowaniu, dzięki czemu mamy więcej czasu dla rodziny. Ponadto, dania przygotowywane w konsultacji z dietetykami są nie tylko zbilansowane, ale również pełne ciekawych połączeń smakowych. Dzięki cateringowi dietetycznemu nie musimy skrzętnie obliczać kaloryczności posiłków – robią to za nas wykwalifikowani specjaliści żywieniowi. Danie w pudełku można zabrać ze sobą na siłownię lub w podróż samochodem, gdy nie chcemy korzystać z usług przydrożnych budek z niezdrowym jedzeniem.