Jak mierzyć przepływ mediów w kanałach otwartych?

Tradycyjne przepływomierze używane przed laty pozwalały na prowadzenie pomiarów po umieszczeniu ich w medium. Nowoczesne urządzenia miernicze tego typu nie wymagają już bezpośredniego kontaktu, dzięki czemu są nie tylko wygodne i łatwe w montażu, ale również zapewniają dokładne pomiary. Dzięki temu doskonale nadają się również do wykonania pomiarów w kanałach otwartych.

Przepływomierze w kanałach otwartych – do czego służą?

Za pomocą przepływomierzy można prowadzić precyzyjny pomiar parametrów dotyczących przepływającego medium. Są one umieszczane także w kanałach otwartych, między innymi w miejscach jak przelewy czy zwężki.

Za pomocą urządzeń jak przepływomierze do kanałów otwartych – https://www.enko-pomiar.pl/radarowy-pomiar-przeplywu,58 można między innymi sprawdzać poziom, objętość oraz prędkość przepływu cieczy w kanale, aby na podstawie uzyskanych informacji prowadzić efektywne działania, na przykład sterowanie procesami.

Bardzo często aparatura pomiarowa tego typu współpracuje z pompami odpowiedzialnymi za regulowanie poziomu przepływu mediów. Uruchamiają się one przykładowo wtedy, gdy konieczne jest usunięcie nadmiaru medium.

Jakie przepływomierze używane są do pomiarów w kanałach otwartych?

Otwarte kanały wymagają właściwego sprzętu mierniczego, dzięki któremu można sprawdzać prędkość przepływu oraz ilość medium w kanale. Jakie przepływomierze do kanałów otwartych stosowane są najczęściej?

Najczęściej stosowane przepływomierze do otwartych kanałów wykorzystują technologię ultradźwiękową, a dzięki temu pozwalają na bezkontaktowe pomiary w wielu miejscach. Dodatkowo stosowane są też przepływomierze radarowe, które działają stacjonarnie i przenośnie oraz przepływomierze prowadzące metodę pomiarów za pomocą korelacji spektralno-impulsowej.

Takie przepływomierze stosowane w kanałach otwartych nie wymagają montażu w miejscu, gdzie mają kmieć kontakt z medium. Nie są przez to narażone na zanieczyszczenie lub szybsze uszkodzenie. To przekłada się na ich wysoką precyzję pomiarów i jednocześnie na wydłużoną żywotność.

Funkcje przepływomierzy do kanałów otwartych

Za pomocą sprzętu jak przepływomierze do kanałów otwartych można nie tylko prowadzić bardzo dokładne pomiary mediów w kanałach otwartych, lecz również mogą one oferować szereg dodatkowych funkcji.

Do funkcji oferowanych przez takie mierniki zaliczane są:

  • stałe monitorowanie przepływu w różnych miejscach
  • rejestrator danych
  • monitorowanie zasilania przepływomierza
  • zdalny monitoring przepływu wraz z bezprzewodowym lub przewodowym przesyłem danych

Więcej informacji dotyczących przepływomierzy używanych w kanałach otwartych można uzyskać na stronach ich producentów.