komornik

Komornik – kiedy warto się do niego zwrócić?

Masz dłużnika, który nie chce uregulować swoich zaległości? W takim przypadku pomyśl o skorzystaniu z profesjonalnej pomocy. Kiedy warto zwrócić się do komornika? Sprawdź porady!

Czym zajmuje się komornik?

Komornik jest funkcjonariuszem publicznym, który posiada uprawnienia do odzyskiwania należności dla wierzycieli. Może on zajmować mienie należące do dłużnika, aby następnie z niego spłacić jego zadłużenie.

Poza egzekucjami komorniczymi komornik zajmuje się także świadczeniem innych usług, między innymi może on poszukiwać majątku dłużnika czy zajmować się doręczaniem listów sądowych.

Z komornikiem mają zatem do czynienia zarówno wierzyciel, jak i dłużnik. Funkcjonariusz ten pomaga wtedy wierzycielowi w odzyskaniu należności od dłużnika zgodnie z przepisami prawa.

Skuteczny komornik Gliwice – oferty kancelarii komorniczych można dzisiaj znaleźć w internecie.

Komornik czy windykator?

Bardzo często komornicy myleni są z windykatorami. Warto jednak wiedzieć, że w rzeczywistości zawody te znacznie się pomiędzy sobą różnią.

Windykator jako funkcjonariusz publiczny ma odpowiednie uprawnienia, które pozwalają mu na zajmowanie mienia dłużnika. Windykator takich uprawnień nie posiada, dlatego też nie może on zająć wypłaty, samochodu czy domu dłużnika, aby spłacić przez to jego zaległe zobowiązania.

Najczęściej wierzyciele, na przykład banki, firmy pożyczkowe, dostawcy mediów, w pierwszej kolejności kontaktują się z windykatorami.

Firma windykacyjna pomaga w polubownym odzyskaniu długu, nakłaniając dłużnika do uregulowania zobowiązania, co w wielu przypadkach okazuje się bardzo skuteczne. Dopiero w następnej kolejności sprawa może być skierowana do sądu, nad czym także może czuwać firma windykacyjna posiadająca własny dział prawny.

Wielu wierzycieli decyduje się jednak na skierowanie sprawy od razu do komornika, przy czym trzeba pamiętać o tym, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy wcześniej wysłało się do dłużnika wezwanie do spłaty długu i skierowało się sprawę do sądu, czego efektem jest wyrok z klauzulą wykonalności.

Kiedy zwrócić się do komornika?

Jako że komornik ma szersze uprawnienia od firmy windykacyjnej, warto pamiętać o tym, że jest on w stanie skuteczniej odzyskać dla wierzyciela jego długi. Oczywiście, jego efektywność nie zawsze jest stuprocentowa, ponieważ zdarza się, że dłużnik specjalnie ukrywa swoje dochody oraz mienie, co warto mieć na uwadze.

Gdy zatem dłużnik uchyla się przed spłatą długów, warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy komornika. Jego uprawnienia powodują, że szansa na odzyskanie należności jest wtedy wyższa!