pompa ciepla

Pompy ciepła – jakie są ich rodzaje?

Pompy ciepła to coraz częstszy wybór osób, które budują dom. Trudno się dziwić. Pozwalają na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, a także są bezpieczne dla środowiska. Pompy ciepła działają w pełni automatycznie i nie wymagają obsługi. Jakie są ich rodzaje?

Czym są pompy ciepła?

Pompy ciepła są specjalnymi urządzeniami grzewczymi. Pozwalają na pobranie ciepła z otoczenia, czyli z ziemi, wody lub powietrza. Pobrane ciepło przerabiają na postać, którą można wykorzystać w budynku. Pompy ciepła w Szczecinie czy innym mieście w Polsce, można podzielić na pompy gruntowe, wodne czy te pobierające ciepło z powietrza. Pompa składa się z trzech części. Pierwsze jest źródło dolne, które pobiera ciepło z wody, powietrza lub z ziemi. Następnie mamy samą pompę, która czerpie ciepło z otoczenia i zmienia je na użyteczną postać. Źródło górne z kolei to nic innego jak instalacja grzewcza w pomieszczeniach.

Podział pomp ciepła

Podstawowy podział pomp ciepła wynika z tego, z jakiego źródła dolnego mogą czerpać. Ma on kluczowe znaczenie, bo nie każda pompa nadaje się na każdą działkę. Najpopularniejszym wariantem pomp ciepła montowanym przez MC Serwis Plus są pompy gruntowe. Wykorzystują one ciepło zawarte w ziemi. Ich największą zaletą jest stała, dodatnia temperatura w sezonie grzewczym. Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad. Koszty specjalistycznych odwiertów są bardzo wysokie i nie każdy jest sobie w stanie na nie pozwolić.

Kolejny rodzaj pomp to pompy wodne, które ciepło czerpią z wody. Nie są zbyt popularne, gdyż tylko na nielicznych działkach podziemne cieki wodne są na tyle duże, żeby można było myśleć o ich eksploatowaniu. Duże zanieczyszczenie wód może powodować zapychanie się filtrów czy wymienników ciepła, co powoduje stałe usterki pomp.

Pompy wykorzystujące ciepło z powietrza to kolejny rodzaj. Jednak powietrze nie jest dobrym nośnikiem ciepła, a jego temperatura zmienia się znacznie bardziej niż temperatura gruntu czy wody. Jednak to właśnie powietrzne pompy ciepła przez ostatnie lata rozwijają się najszybciej i zyskują najbardziej na popularności. Prz ich montażu nie ma znaczenia wielkość działki czy panujące na niej warunki.