Sadzonki jeżyny – dlaczego warto uprawiać je we własnym ogrodzie?

Owoce są bardzo ważnym elementem w diecie zdrowego człowieka. Dostarczają one wielu niezbędnych składników. Można je jeść bezpośrednio lub w formie przetworów. Jeżyna jest bardzo popularnym owocem w Polsce. Świetnie sprawdza się jako podstawa deseru, dodatek do nich czy też element ozdobny. Tak samo, jak inne owoce z tej rodziny, jeżyna dostarcza wielu niezbędnych witamin i składników. Posiadacze przestrzeni uprawnych jak np. działki mogą zainwestować w sadzonki tego owocu. Z pewnością przyniesie to bardzo dobry efekt.

Witaminy i składniki zawarte w jeżynie

Warto mieć sadzonki jeżyny w swoim ogrodzie. Można je wykorzystać do najróżniejszych celów kulinarnych. Krzew jeżyny dodatkowo wygląda bardzo ładnie, co również pełni bardzo dużą funkcję aranżacyjną ogrodu. Warto dowiedzieć się też jakie witaminy zawiera ten owoc. Jeżyny przede wszystkim są cennym źródłem witaminy C. Jedna szklanka dostarcza aż 31 mg tej witaminy. Witamina C jest odpowiedzialna za kolagen, jak też wpływa pozytywnie na naczynia krwionośne. Poza witaminą C jeżyny dostarczają również witaminę K. Składnik ten odpowiada za dobrą strukturę kości, jak też poprawia krzepliwość krwi. Poza witaminami, jeżyny dostarcza też inne składniki. Warto wymienić tutaj błonnik pokarmowy. W przypadku jeżyn jedna szklanka dostarcza 8g błonnika. Błonnik pozytywnie wpływa na dolegliwości pokarmowe. Skutecznie niweluje zaparcia czy też bóle brzucha. Oprócz dostarczania witamin i innych potrzebnych składników jeżyny są odpowiedzialne za prawidłową pracę mózgu. Niwelują problemy z krótką pamięcią w przypadku osób starszych.

Kilka informacji na temat uprawy jeżyny

Przede wszystkim warto znaleźć gospodarstwo ogrodnicze na Śląsku, aby nabyć dobrej jakości sadzonki. Jeżynę sadzi się na wiosnę lub jesień. Przed zasianiem należy przygotować ziemię. Wykorzystać do tego można obornik lub też ziemię kompostową. Ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy krzewami. Najlepiej jest sadzić je w odstępie około 2 metrów od siebie.