porowatosc wlosow

Czy porowatość włosów może się zmienić?

Problem ze stopniem odchylenia łusek dotyka coraz większą ilość Polek i Polaków każdego roku. Może to być bardzo niepokojący problem dla wielu z nas, którzy dbają o swój wygląd. Czym jest porowatość włosów i czy ona potrafi się zmienić?

Porowatość włosów – czym jest?

Przez porowatość włosów rozumie się generalnie stopień odchylenia łusek, które składają się na budowę włosów. Możemy wyróżnić trzy rodzaje odchylenia łusek: niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. W zależności od pielęgnacji kondycji włosów stopień porowatości może się zmieniać z biegiem czasu, dlatego ważna jest systematyczna pielęgnacja naszej skóry głowy. Przy zdrowych włosach najczęściej występującym stanem włosa są włosy o niskoporowatości łusek.

Włosy niskoporowate charakteryzują się miękkością i gładkością. Nie puszą się przy wysokiej wilgotności powietrza lub w przypadku deszczu. Jednocześnie włosy są bardzo odporne na zmiany mechaniczne, a dokładniej mówiąc stylistyczne, gdyż włosy z niskoporowatowością charakteryzują się tym, że szybko wracają do swojej gładkiej, pierwotnej formy. Włosy średnioporowate są najczęściej określeniem stanu przejściowego pomiędzy włosami niskoporowatowymi a wysokoporowatowymi. Włosy średnioporowate nie zachowują się już jak zdrowe włosy. Zaczynają się przesuszać, puszą się pod wpływem wilgotności, a końcówki potrafią się rozdwajać. Włosy wysokoporowate świadczą przede wszystkim o tym, że włosy na naszej głowie są bardzo zniszczone. Takie włosy charakteryzuje szorstkość, przesuszenie, wysoką częstotliwość wypadania, łamliwość włosów, a także podatność na różne stylizacje i kosmetyki chemiczne, gdyż zniszczony włos nie walczy z kosmetykami o zachowanie swojego naturalnego stanu.

Jak dbać o odpowiednią porowatość włosów?

Najważniejsze w porowatości włosów jest stosowanie odpowiednich kosmetyków do włosów, a także dbanie o nas samych. Dobrą opcją może być wizyta u lekarza, a konkretniej trychologa, który specjalizuje się w schorzeniach skóry głowy. Taki lekarz będzie mógł nam dokładnie wskazać jakiej pielęgnacji potrzebują nasze włosy oraz zalecić konkretne kosmetyki do włosów, które spowodują, że nasze włosy powrócą do swojego pierwotnego, zdrowego stanu.

Poza medycyną ważny jest też styl życia, w jakim funkcjonujemy. Należy pamiętać o codziennym myciu włosów, niekładzeniu się do łóżka przynajmniej przez okres pół godziny po umyciu i stosowanie kosmetyków do włosów bezpośrednio na włosy, unikając styczności ze skórą głowy.