instalacja elektryczna

Czym jest czujnik zaniku fazy? Zastosowanie i zakup

Odpowiednio dobrane czujniki są w stanie znacznie podnieść poziom bezpieczeństwa korzystania z różnych instalacji i maszyn. Czym dokładnie jest czujnik zaniku fazy? Oto najważniejsze informacje dotyczące tego typu czujników.

Czujnik zanik fazy – co to jest?

Czujniki mają na celu wykrywanie pojawienia się określonych zdarzeń. Komponent określany jako czujnik zaniku fazy jest przeznaczony do wykrywania zaniku fazy, a dokładnie zaniku napięcia w przynajmniej jednej fazie. Pozwala on także na wykrycie sytuacji, gdy dochodzi do powstania asymetrii napięć pomiędzy fazami.

Zanik fazy albo asymetria fazy mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie zasilanych urządzeń, maszyn czy instalacji, dlatego też czujnik zaniku fazy jest w stanie błyskawicznie wykryć te nieprawidłowości oraz zareagować. Najczęściej powoduje on odłączenie zasilanych komponentów, aby nie doszło do ich uszkodzenia.

Gdzie stosuje się czujniki zaniku fazy?

Przede wszystkim czujnik zaniku fazy wykorzystywany jest w przypadku zasilania silników. Silniki elektryczne są bardzo wrażliwe na zaniki fazy oraz na asymetrię faz, dlatego też wtedy, gdy są one zasilane z trójfazowych sieci, wówczas czujnik zaniku fazy pozwala na ich zabezpieczenie przed uszkodzeniem.

To powoduje, że czujniki te wykorzystywane są najczęściej tam, gdzie używane są silniki elektryczne, na przykład w układach automatyki przemysłowej, w których stosowane są one w celu realizacji procesów technologicznych czy produkcyjnych.

Jak działa czujnik zaniku fazy?

Jeżeli dochodzi do zaniku fazy w przynajmniej jednej, obojętnie której fazie, a także wtedy, gdy pojawia się asymetria napięć pomiędzy fazami, wówczas czujnik zaniku fazy powoduje odłączenie silnika.

Najczęściej czujniki powodują wyłączenie z parusekundowym opóźnieniem. Dzięki temu można zapobiegać przypadkowemu wyłączeniu silnika elektrycznego, gdy pojawią się spadki napięć w sieci.

Jeżeli parametry sieci wracają do normy, czyli wszystkie fazy działają prawidłowo, wówczas czujnik zaniku fazy powoduje ponowne włączenie silnika. Silnik włączany jest wtedy automatycznie, co powoduje, że nie trzeba robić tego ręcznie.

Gdzie można zakupić czujnik zaniku fazy?

Komponenty tego typu sprzedawane są przede wszystkim w sklepach specjalizujących się w sprzedaży elementów automatyki oraz instalacji elektrycznych. Zamówienia mogą być składane również w sklepach internetowych z aparaturą elektryczną.

Z dostępnymi wariantami aparatury można zapoznać się już teraz na stronach internetowych jej producentów i w sklepach prowadzących jej sprzedaż.