rozwod

Rozwód bez orzekania o winie – co to jest i na czym polega?

W polskich przepisach prawnych znajdują się zapisy o dwóch rodzajach rozwodów – bez orzekania o winie oraz z orzekaniem o winie. Najczęściej orzekane są te pierwsze. Czym dokładnie jest rozwód bez orzekania o winie? W jaki sposób przebiega?

Czym jest rozwód bez orzekania o winie?

Do orzeczenia rozwodu dochodzi przed sądem. Wobec tego ci małżonkowie, którzy chcieliby się rozwieść, muszą skierować do sądu odpowiednie pismo, czyli pozew o rozwód. Do orzeczenia o rozwodzie dochodzi wtedy, gdy sąd uznaje, że pomiędzy małżonkami doszło to trwałego oraz zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego.

Rozwód może być orzeczony bez orzekania o winie, czyli wtedy sąd nie zajmuje się określaniem, który z małżonków przyczynił się do rozpadu związku małżeńskiego. Tego typu rozwód określany jest także jako rozwód za porozumieniem stron.

Rozwód bez orzekania o winie – kiedy jest możliwy?

Najczęściej na rozwód bez orzekania o winie decydują się ci małżonkowie, którzy nie chcą, aby sąd orzekał o winie w ich małżeństwie, a także ci, którym zależy na jak najszybszym zakończeniu procesu rozwodowego.

Oczywiście, aby doszło do takiego rozwodu, muszą zgadzać się na niego strony, czyli małżonkowie. Gdy jeden z małżonków nie zgadza się na rozwód bez orzekania o winie, wówczas będzie on rozpatrywany przez sąd jako sąd z orzekaniem o winie.

Warto jednocześnie wskazać, że rozwód bez orzekania o winie w trakcie rozprawy sądowej może zostać zamieniony na rozwód z orzeczeniem winy.

Brak orzekania o winie przy rozwodzie – zalety i wady

Główną zaletą rozwodu bez orzekania o winie jest szybkość przebiegu całego procesu. W tym przypadku bardzo często rozwód udzielany jest przez sąd już na pierwszej albo na drugiej rozprawie. Z kolei rozwody z orzekaniem o winie mogą ciągnąć się nawet latami.

Także rozwód bez orzekania o winie pozwala małżonkom na samodzielne dojście do porozumienia w przypadku podziału majątku, opieki nad dziećmi i przy zasądzaniu alimentów. Oczywiście, wymagana jest jednak zgoda pomiędzy małżonkami do polubownego rozwiązania sprawy.

Warto pamiętać o tym, że w przypadku rozwodu bez orzekania o winie małżonek nie ma możliwości ubiegania się o alimenty wtedy, gdy dochodzi do obniżenia jego stopu życiowej na skutek rozwodu. Może on natomiast ubiegać się o nie wtedy, gdy znajduje się w niedostatku.

Czy do rozwodu bez orzekania o winie potrzebny jest adwokat?

Generalnie do rozwodu nie ma potrzeby zatrudniania adwokata. Warto jednak wskazać, że wielu małżonków decyduje się na jego zaangażowanie. Dlaczego warto?

Doświadczony adwokat Zabrze rozwody – jeżeli poszukujesz prawnika w tej lokalizacji, z dostępnymi ofertami kancelarii możesz zapoznać się na ich witrynach internetowych.

Pomoc dobrego adwokata specjalizującego się w rozwodach to przede wszystkim większy komfort i bezpieczeństwo, ale również mniejszy stres i oszczędność czasu. Prawnik może wtedy kompleksowo zająć się wszystkim, co związane z rozprawą rozwodową w imieniu swojego klienta.