gruz

Gruz po remoncie – jak go wywieźć? Sprawdź metody!

Gruz poremontowy często jest sporym problemem. Gdy planujesz prace, prowadzisz je teraz lub masz je za sobą, sprawdź, w jaki sposób można się go pozbyć. Do wyboru jest kilka metod, które można wykorzystać. Na co warto się zdecydować?

Pozostały po remoncie gruz jest odpadem, który musi być odpowiednio zagospodarowany. Nie można wyrzucić go do normalnego kosza na śmieci, dlatego też konieczne jest przekazanie go do punktu zajmującego się jego odbiorem. Wtedy gruz może być właściwie wykorzystany, na przykład używany jest on do produkowania kruszyw.

1. Oddanie gruzu do PSZOK-u

Pierwszym sposobem, aby pozbyć się gruzu po remoncie, będzie skorzystanie z PSZOK-u, czyli z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Tego typu punkty działają obecnie na terenach gmin i miast i odbierają od ich mieszkańców odpady bezpłatnie. Wystarczy tylko pokazać dowód opłacenia rachunków za odbiór odpadów.

PSZOK jest dobrą opcją dla tych osób, które mają własny samochód, aby dowieźć nim gruz na miejsce. Alternatywnie można zdecydować się na wynajęcie auta albo przyczepy samochodowej.

Warto jednak wspomnieć o minusach, do których zaliczane są między innymi ograniczone godziny otwarcia punktów, często ograniczenia w ilości przyjmowanych odpadów czy też czas, jaki trzeba poświęcić na samodzielny załadunek i rozładunek gruzu w punkcie.

2. Wynajem kontenera na gruz

Drugą opcją jest zdecydowanie się na wynajęcie kontenera na gruz. To usługa płatna, którą realizują firmy komunalne. Dostarczają one wtedy kontener o wybranej pojemności na miejsce, a potem odbierają go po zapełnieniu. Gruz jest potem odpowiednio utylizowany według przepisów prawa.

Wynajęcie kontenera na gruz jest bardzo dobrą opcją wtedy, gdy prace dopiero są w planach już też już trwają. Wtedy można na bieżąco wyrzucać gruz do kontenera, dlatego nie będzie on zaśmiecać wtedy podwórka lub nie trzeba będzie przechowywać go w budynku.

Koszty wynajęcia kontenera na gruz powiązane są z jego wielkością – pojemnością, rodzajem gruzu, jaki ma być w nim umieszczony, a także z czasem najmu. To wydatek wynoszący najczęściej od około 500 złotych do ponad 2000 złotych.

3. Zamówienie wywozu gruzu

Trzecia propozycja to zdecydowanie się na wywóz gruzu przez zewnętrzną firmę. Gdy planowany jest wywóz gruzu Gliwice gruzman.pl to jedno z miast, gdzie taka usługa jest obecnie dostępna i oferuje ją wiele firm komunalnych.

Wywiezienie gruzu będzie najlepszą opcją wtedy, gdy nie mamy czasu na samodzielny załadunek oraz dowóz gruzu do punktu odbioru. Jest to też usługa najdroższa – wyceniana jest indywidualnie.