Wanna czy prysznic?

Odwieczny dylemat – wanna czy prysznic? Wady i zalety obu rozwiązań

Po długim dniu nie ma nic lepszego niż wieczorna kąpiel. Projektując łazienkę, chcemy, by każdy jej element spełniał nasze oczekiwania. Dlatego wybór między prysznicem a wanną to dla wielu osób twardy orzech do zgryzienia. Przeanalizujmy wady i zalety obu tych opcji.

Wanna lepsza od prysznica? Dlaczego?

Wanna nie bez powodu kojarzy nam się z długimi, relaksującymi kąpielami. Zanurzenie się w ciepłej wodzie i spędzenie tak dłuższej chwili to dla niektórych wymarzony sposób na spędzenie wieczoru. Współczesne modele wyposażone są w różne udogodnienia, na przykład siedziska, które czynią kąpiel jeszcze przyjemniejszą. Wanna jest też znacznie prostsza w utrzymaniu i czyszczeniu niż kabina prysznicowa. Na jej ściankach rzadziej osadza się kamień, zaś jej konstrukcja sprawia, że z łatwością dosięgniemy ewentualnych zabrudzeń.

Dla dzieci kąpiel w wannie to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Może być to okazja do wspólnej zabawy z rodzicami bądź za pomocą ich ulubionych, wodoodpornych zabawek. Swoisty kompromis pomiędzy wanną a prysznicem stanowi parawan wannowy. Jego użycie umożliwia branie kąpieli na stojąco w wannie bez obaw, że woda dostanie się na posadzkę łazienki. Parawan taki należy jednak regularnie czyścić, gdyż może osadzać się na nim kamień.

W jakiej łazience sprawdzi się prysznic?

Prysznic to opcja szczególnie polecana w przypadku łazienek o mniejszym metrażu – w niewielkich pomieszczeniach każdy fragment wolnej przestrzeni ma znaczenie. Potrzebujemy przecież miejsca na przebranie się i swobodne poruszanie się po pokoju. Prysznic to także rozwiązanie dla osób starszych lub niepełnosprawnych, które wolałyby uniknąć konieczności wchodzenia do wanny i związanych z tym czynności ruchowych.

Kabinę natryskową warto wyposażyć w koszyki bądź półki łazienkowe, co ułatwi nam sięganie po akcesoria do kąpieli.

Jeśli zależy nam na poprawieniu estetyki niewielkiej łazienki, prysznic może okazać się dobrym wyborem. Dzięki swoim szklanym ścianom kabina nadaje małemu pomieszczeniu wrażenie przestronności, optycznie je powiększając.

Prysznic sposobem na oszczędność?

Teza o mniejszym zużyciu wody podczas kąpieli pod prysznicem jest niezwykle popularna. Jak się jednak okazuje, jest to prawda tylko, gdy przebywamy pod natryskiem do 10 minut. Przekroczenie tego czasu sprawi, że zużyjemy średnio tyle samo bądź nawet więcej wody, co podczas kąpieli w wannie. Jeśli więc zależy nam na ekonomicznym prysznicu, powinniśmy przebywać pod nim maksymalnie 7 minut.