sterylizacja

Sterylizacja kota – jak wygląda w praktyce?

Zwierzęta w dzisiejszych czasach zazwyczaj są lepiej traktowane niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Miłośników zwierząt nigdy nie brakowało, jednakże w wielu przypadkach pies służył kiedyś do obrony terenu, a kot do łapania szkodników. Aktualnie zwierzęta te traktowane są jak część rodziny. Pomimo zmiany patrzenia na domowych pupili, wiele kwestii związanych z ich zdrowiem nie zostało rozstrzygniętych. Mowa tutaj, chociażby o zabiegu kastracji i sterylizacji psów i kotów. Wielu ludzi zastanawia się, czy jest to dobre rozwiązanie. Warto zatem rozwiać nieco wątpliwości i pokazać, że ten zabieg wcale nie jest aktem okaleczenia zwierzęcia.

Jakie są korzyści związane ze sterylizacją zwierząt?

Na początek trzeba wiedzieć, że sterylizacja kota w Ożarowie Mazowieckim nie jest okaleczeniem zwierzęcia. Jest to zabieg mający na celu uchronienie go przed najróżniejszymi chorobami. Dzięki zabiegowi sterylizacji zwierzęta wykazują mniejsze ryzyko zachorowania na groźne choroby. Sterylizacja oczywiście niweluje możliwość zajścia w ciąże. Przekłada się to z kolei na wiele pozytywnych czynników. Ograniczenie populacji zwierzęcia takiego jak kot sprawia, że maleje ilość zmarłych, osieroconych zwierząt. Dodatkowo sterylizacja jest sposobem na uwolnienie schronisk dla zwierząt od problemu przepełnienia. Kot poddany sterylizacji wykazuje też inne zachowania. Zatrzymywany jest wówczas cykl rui, a to przekłada się na zniknięcie niepożądanych zachowań takich jak częste zostawianie moczu czy też zwyczajne zmęczenie kota spowodowane niemożliwością zaspokojenia swoich potrzeb.

Czy kastracja i sterylizacja to jest to samo?

Sterylizacja i kastracja różnią się od siebie. Główną różnicą jest sam sposób wykonania zabiegu. Sterylizacja polega na podwiązaniu jajowodów u samic. Kastracja natomiast to proces usunięcia organów płciowych u zwierząt. Często te dwa pojęcia są mylone. Nie mniej jednak warto stosować te zabiegi, aby w ostateczności uchronić swoje zwierzęta przed chorobami. W tym celu warto wiedzieć gdzie znajduje się dobra lecznica weterynaryjna w Ożarowie Mazowieckim.