studnia

Studnie na posesji – sprawdź, jak je wybrać

Studnie budowane na prywatnych posesjach cieszą się coraz większą popularnością. Pozwalają w znacznym stopniu ograniczyć koszty zużycia wody. Znajdują zastosowanie zwłaszcza w ogrodach w których rośliny wymagają regularnego i intensywnego podlewania. Jak wybrać model studni, który spełni nasze oczekiwania? Podpowiadamy.

Które studnie cieszą się dużym zainteresowaniem?

Najpopularniejsze studnie w Szczecinie oraz w innych miastach są tworzone metodą wierconą. W porównaniu do innych metod pozwala to wykonać bardzo głębokie odwierty, sięgające nawet ponad trzydziestu metrów. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku jeśli warstwa wodonośna znajduje się dość głęboko na danej posesji.

Dużą zaletą studni kopanych jest ich niski koszt budowy. Ograniczeniem jest jednak maksymalna głębokość jaką można uzyskać tą metodą. W większości przypadków udaje się stworzyć studnię sięgająca do około piętnastu metrów. Na tej głębokości można trafić na pierwszą warstwę wodonośną. Taka woda jest jednak w większości przypadków zanieczyszczona, więc może wymagać uzdatniania.

Jak wybrać studnie na prywatne potrzeby?

Wybierając studnie głębinowe w Szczecinie na własne, prywatne potrzeby należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość zastosowanych materiałów do ich budowy. Wysokiej jakości rury, uszczelnione oraz odporne na korozję elementy pozwolą cieszyć się wodą na własnej posesji bez ryzyka kosztownych awarii.

Przy wyborze odpowiednich studni należy także zwrócić uwagę na lokalizację. Należy kierować się zarówno własnymi potrzebami względem dostępności oraz łatwości sięgania po wodę, jak i zaleceniami firmy, która przygotowała plan budowy. Niebagatelne znaczenie ma zwłaszcza odpowiednie zabezpieczenie otworu, zarówno w trakcie prac, jak i po ich zakończeniu.

W przypadku studni kopanej wydobycie wody może być przeprowadzone metodą manualną lub za pomocą pompy samozasysającej. Pozwala to na większą elastyczność i wygodę. Natomiast pompa głębinowa wymaga podłączenia pompy elektrycznej, więc należy wcześniej rozplanować odpowiednie elementy zasilające.