pogrzeb

Wieńce pogrzebowe – jak dobrać odpowiednie kwiaty na pogrzeb?

Kwiaty to nieodłączny element każdej uroczystości pogrzebowej. Bliscy i rodzina oddają w ten sposób hołd zmarłemu. Jest to także istotny symbol ostatniego pożegnania. Jak więc dobrać najbardziej właściwe i odpowiednie kwiaty na taką uroczystość? Podpowiadamy.

Wieńce pogrzebowe. Na co zwrócić uwagę?

Wybierając wieńce lub wiązanki pogrzebowe w Katowicach należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby odzwierciedlały one nasze autentyczne uczucia oraz emocje. Poszczególne rodzaje kwiatów mogą symbolizować smutek, tęsknotę, utraconą przyjaźń, miłość lub współczucie. Umiejętne połączenie różnych gatunków roślin pozwala uzyskać pożądany przez nas efekt. Można kierować się zarówno powszechną symboliką, jak i indywidualnymi preferencjami zmarłego.

Należy zawsze dobierać kwiaty o stonowanych, lekko wyblakłych kolorach. Te w intensywnych barwach są raczej rzadkością i zwykle zarezerwowane są wyłącznie dla najbliższej rodziny. Na przykład mocna czerwień podkreśla niezmienną miłość, a fioletowych kwiatów używa się dla podniesienia rangi ceremonii pogrzebowej. Dobrym obyczajem i miłym akcentem jest także to, że do wieńców dodaje się charakterystyczną wstęgę na której znajduje się napis w postaci ostatniego pożegnania lub znanego cytatu. Ważne jest przede wszystkim to, aby wydźwięk tych słów pasował do rangi ceremonii.

Wiązanki pogrzebowe. O czy nie można zapomnieć?

Udając się na pogrzeb można zarówno wybrać średniej wielkości wieniec, niewielką wiązankę, bukiet lub pojedyncze kwiaty. Im bliższe były nasze relacje ze zmarłym tym większa może być wybrana przez nas kompozycja. Należy jednak pamiętać o tym, że nie powinna ona przyćmić wielkością wieńców, które zostaną złożone przez bliską rodzinę. Istnieje jednak pewne odstępstwo od tej reguły. Dotyczy to sytuacji w której koledzy z pracy lub przyjaciele składają się na zakup charakterystycznego wieńca. Musi na nim znaleźć się odpowiedni napis sugerujący to od kogo został on złożony. Bardzo często stosuje się w nim neutralne gałęzie drzew iglastych oraz lekkie wzmocnienia w postaci floretów.