Falowniki to urządzenia bez których niemożliwe jest funkcjonowanie nowoczesnych instalacji fotowoltaicznych. Ich głównym zadaniem jest zmiana prądu stałego wyprodukowanego przez panele słoneczne w prąd zmienny. Dzięki czemu może być następnie wykorzystywany do domowych zastosowań. Na co zwrócić uwagę przed zakupem falownika, aby mieć pewność, że jest on dobrej klasy? Podpowiadamy.
Falowniki o dobrej wydajności
Jednym z najważniejszych parametrów świadczących o jakości urządzenia jest jego wydajność. Wyrażona jest za pomocą parametru o procentowej sprawności. Oblicza się ją na podstawie ilości wyprodukowanego prądu zmiennego do dostarczonego prądu stałego. Najlepsze falowniki osiągają wartość zbliżoną do 98 proc. Oznacza to, że cechują się bardzo niską utratą energii pochodzącej z paneli słonecznych.
Falowniki z dobrym chłodzeniem
Niebagatelne znaczenie w dobrym urządzeniu ma system chłodzenia. Może być on aktywny lub pasywny. W tym pierwszym przypadku najczęściej stosuje się wydajne wentylatory odprowadzające gorące powietrze na zewnątrz. Mniej popularnym rozwiązaniem są radiatory, które ze względu na brak ruchomych elementów są mniej podatne na uszkodzenie lub awarię. Nie są one jednak tak wydajne jak duże wentylatory.
W dobrych falownikach montuje się kilka komponentów odpowiedzialnych za prawidłowe chłodzenie. Znajdują się tam także dodatkowe systemy zabezpieczające, które automatycznie odcinają zasilanie w momencie przekroczenia temperatury o niebezpiecznej wartości. Pozwalają ochronić urządzenie przed awarią i kosztowną wymianą części.
Markowe falowniki
Wybierając urządzenie, które ma nam posłużyć przez długie lata warto skupić się na wyborze renomowanej marki. Większość urządzeń pochodzących od znanych producentów jest poddawana niezależnym testom, które pozwalają potwierdzić wysoką jakość zastosowanych tam elementów. Falownik pracuje praktycznie przez cały czas, więc bardzo istotne jest to, aby do jego budowy były wykorzystywane tylko i wyłącznie niezawodne komponenty.