budowa domu

Budowa domu latem – o czym należy pamiętać?

Lato wydaje się idealnym czasem na budowę domu. Należy jednak pamiętać o niektórych zasadach, jakie trzeba wprowadzić na placu budowy w trakcie bardzo upalnych dni. Poznaj je, by nie być stratnym na materiałach.

Zabezpieczenie betonu przed pękaniem

W trakcie słonecznych dni wszystkie mokre prace związane z budową i wygładzaniem ścian domu są znacznie szybsze, ponieważ materiały nie są narażone na mróz oraz wilgoć. Należy jednak pamiętać, że bardzo upalne dni działają na nie negatywnie tak samo jak niskie temperatury. W ciągu dnia termometr może wskazać nawet 40°C. Beton należy zabezpieczyć przed działaniem słońca i wysokich temperatur. Na beton można rozpylać powłokę chemiczną na bazie żywicy lub parafiny, by uchronić jego powierzchnię przed wysoką temperaturą. Najprostszą metodą jest pielęgnacja na mokro, czyli zwilżanie betonu strumieniem wody – powinien być on lekko rozproszony i delikatny. Nie można używać zbyt zimnej wody, ponieważ różnica temperatur sprawi, że beton zacznie pękać.

Oprócz polewania betonu wodą można użyć również materiałów chłonnych – włókniny lub maty, które blokują dostęp promieni słonecznych do betonu. Jeśli nie posiadasz mat i włóknin, można również stosować folię polietylenową. Kładź ją na nie używane bloczki betonowe, by przechować w sposób bezpieczny materiały budowlane.

Impregnacja drewna

Pamiętajmy, że na drewno źle działa nie tylko mróz oraz wilgoć, ale również zbyt mocne promieniowanie słoneczne oraz wysoka temperatura. Pod wpływem ciepła i słońca może zacząć pękać oraz zmieniać kolor na ciemniejszy. Jeśli w trakcie budowy domu potrzebne są drewniane belki, np. do wykonania stropów lub tarasu, należy odpowiednio go zabezpieczyć. Można użyć specjalnego impregnatu, a także przykryć drewniane deski w opakowaniach, chroniących je przed promieniowaniem słonecznym. Można także przechowywać je w zamkniętych pomieszczeniach.

Zabezpieczenie pianek poliuretanowych

Dość dużym wyzwaniem jest przechowywanie materiałów budowlanych w trakcie upalnego lata. Wysoka temperatura może bardzo źle wpływać na ich trwałość. Niezwykle ważne jest zabezpieczenie pianek poliuretanowych. Pod wpływem ciepła mogą pogorszyć swoje właściwości uszczelniające. Można przywieść je na plac budowy dopiero wtedy, gdy będziemy uszczelniać nimi okna i drzwi. Osoby zajmujące się remontami oraz budową domu zalecają przechowywanie tych materiałów pod zadaszeniem oraz wtedy, gdy dom jest w stanie surowym zamkniętym. W przypadku planowania budowy domu trzeba również rozpisać harmonogram przywożenia potrzebnych materiałów.