jakie jedzenie dla malego psa

Czym karmić szczeniaka?

Prawidłowe żywienie psa w wieku szczenięcym ma duży wpływ na jego dorosłe życie. Jeśli dieta młodego psa będzie nieodpowiednia, uboga w wartościowe składniki odżywcze, witaminy i minerały, wówczas zwierzę będzie niedożywione, słabe, podatne na różnego rodzaju choroby. Specjalna karma Junior dla psa w wieku szczenięcym jest gotowym produktem żywieniowym, który zaspokoi wszelkie potrzeby młodego, szybko rozwijającego się organizmu.

Pierwszy stały pokarm

Przez pierwsze cztery tygodnie życia szczeniak powinien być karmiony wyłącznie mlekiem matki. Jeśli pokarm matki jest niedostępny, szczeniaka należy żywić specjalnym mlekiem – krowie mleko jest zbyt ubogie w składni odżywcze potrzebne małemu psu. Po czterech tygodniach można zacząć wprowadzać do menu małego pieska pokarmy stałe w formie samodzielnie gotowanych kawałków chudego mięsa lub specjalnych rodzajów karmy dla szczeniąt. Od około ósmego tygodnia życia podstawą żywienia psa powinny być już pokarmy stałe. Najlepszym, gotowym rozwiązaniem jest specjalna karma Junior dla psa w wieku szczenięcym. To kategoria produktów dedykowanych żywieniu psów młodych, które wciąż się rozwijają i które wykazują zwiększone zapotrzebowanie na określone składniki odżywcze, witaminy i minerały.

Zalety stosowania specjalnych karm dla szczeniąt

Sięgając po pełnoporcjową karmę dla psa juniora, wybieramy produkt o składzie idealnie dopasowanym do szczególnych potrzeb żywieniowych szczeniaka. Taka karma jest bogata w białko, którego w zwiększonej ilości potrzebuje każdy młody, szybko rosnący organizm oraz tłuszcz zwierzęcy, który jest podstawowym źródłem energii w diecie zwierzęcia mięsożernego. Dobrej jakości karma Junior dla psa zawiera w swoim składzie również dużą dawkę fosforu i wapnia w odpowiedniej proporcji. To pierwiastki odgrywające ważną rolę w procesie mineralizacji kości i zębów. Bez ich odpowiedniej podaży w diecie młodego psa, zwierzę w wieku dorosłym może borykać się z wieloma problemami. W psich karmach dedykowanych szczeniakom znajdują się również witaminy i wartościowe kwasy tłuszczowe, w tym kwas omega-3. Tego typu substancje są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju wielu układów wewnętrznych, w tym nerek i narządu wzroku.

Dwumiesięcznego szczeniaka można karmić posiłkami samodzielnie przygotowanymi w domu, zgodnie z zaleceniami weterynarza lub gotową karmą dla psa juniora. Ten drugi sposób jest nie tylko wygodniejszy dla właściciela czworonoga, ale i bezpieczniejszy dla psa. Pełnoporcjowe karmy mają odpowiednio zbilansowany skład, dzięki czemu pies otrzymuje wszystkie składniki potrzebne do życia i rozwoju.