Jakie buty do niebieskiego garnituru? Dobieramy fason i kolor

Kupiłeś garnitur w niebieskim kolorze, ale nie wiesz w jaki sposób dobrać buty? W tym artykule rozwiejemy Twoje wszelkie wątpliwości.

Od wieków wiadomo, że buty to odzwierciedlenie nie tylko charakteru ale i statusu społecznego. Eleganckie buty były zawsze ubierane na wyjątkowe okazje, np. studniówka, spotkanie biznesowe, pierwsza randka czy ślub – własny lub znajomego. Eleganckie obuwie zawsze też było kojarzone z garniturami. Od kilku lat do mody męskiej wraca kolor niebieski. Wcześniej przegrywał on z klasyczną (i bezpieczną) czernią. Niebieski garnitur wybierany jest szczególnie ze względu na swoją uniwersalność. Jeśli masz kłopot w dobraniu idealnego obuwia do niebieskiego garnituru, zostań z nami – rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Wybieramy buty do niebieskiego garnituru – jaki kolor?

Eleganckie buty to dopełnienie stylizacji. Niebieski odcień garnituru – jaśniejszy lub ciemniejszy wymaga dopasowania równie odpowiedniego koloru obuwia. Dla jasnych garniturów, które najlepiej nadają się do założenia w okresie wiosny i lata – polecamy obuwie w kolorze jasnobrązowym, ciemnobrązowym lub burgundowym. Ciemnogranatowe garnitury za to będą idealnie komponować się z burgundowymi i czarnymi butami, tworząc spójną całość. Dla Panów, którzy chcą przełamywać utarte modowe koncepcje mogą założyć do ciemnego garnituru jasnobrązowe buty z przyciemnianymi czubkami.

Buty do niebieskiego garnituru – Oxfordy

Kiedy wybraliśmy już kolor – nadszedł czas na wybranie odpowiedniego fasonu butów. Do wyboru mamy kilka przodujących modeli. Pierwszym z nich są buty Oxfordki – buty wywodzące się z Anglii. Według wszelkich klasyfikacji – są one obecnie jednymi z najbardziej eleganckich butów męskich. Są wyjątkowo smukłe, więc optycznie wyszczuplają stopę. Obcas buta jest niski, sznurówki cienkie, a same buty sięgają przed kostkę. Główną cechą charakterystyczną Oxfordów jest przeszycie zaczynające się w okolicach palców, a kończące na czubku butów (tzw. “cap toe”). Oxfordy występują najczęściej w kolorze czarnym, brązowym (jasnym i ciemnym).

Buty do niebieskiego garnituru – Brogsy

Kolejny typ obuwia to buty typu Brogsy – uniwersalne, posiadające korzenie prosto z Irlandii. Ostatnimi laty przeżywają istny renesans. Cechą charakterystyczną Brogsów jest ich bogate zdobienie – perforacje, przeszycia lub dziurkowania. Przy czym im mniej zdobień na bucie, tym wzrasta jego znaczenie formalne. Tradycyjnym kolorem Brogsów jest jasnobrązowy.

Buty do niebieskiego garnituru – Monki

Monki to buty proste, ponieważ ich korzenie sięgają do czasów mnichów w klasztorach (“Monk” z języka angielskiego oznacza mnicha). Mnisi nosili sandały, zapinane na klamry – element ten pozostał aż do czasów współczesnych. Monki mogą być zapinane na jedną lub dwie klamry (nie posiadają sznurówek). Najczęściej występują w kolorze burgundowym i ciemnobrązowym.

Należy pamiętać, aby przed wyborem butów dokładnie przyjrzeć się jakości wykonania danej pary, oraz sprawdzić czy buty są wygodne. Cena wybranego obuwia  musi iść w parze z jakością i komfortem użytkowania!