stężenie

Ozonowanie wody — radzimy jak się za to zabrać

Ostatnimi czasy coraz popularniejsze staje się ozonowanie wody. Jednak jeszcze nie każdy zdaje sobie sprawę, że ozonowanie służy nie tylko do dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni. Warto zainteresować się tym, co to jest ozonowanie wody, ponieważ zapewnia ono wiele korzyści. Podpowiadamy, jak najlepiej je przeprowadzić i czemu warto to zrobić.

Na czym polega ozonowanie wody?

Zacznijmy od tego, czym jest i w jaki sposób przeprowadza się ozonowanie. Procedura jest nieco inna w zależności od tego, czy jest to ozonowanie klimatyzacji, mieszkania czy właśnie wody. Zawsze jednak niezbędne jest urządzenie generujące cząsteczki ozonu. Jeśli chodzi o to, jak ozonować mieszkanie, niewątpliwie trzeba posiadać nieco mocniejszy generator. Wymagana jest bowiem nieco większa ilość ozonu.

Natomiast woda wymaga mniejszej jej ilości. Ozon wprowadzany do wody, jako gaz biobójczy, szybko wypala wszelkie znajdujące się w niej cząsteczki. Dlatego po zabiegu woda pozbawiona jest smaku, barwy i zapachu, ale przede wszystkim zanieczyszczeń. Ozonowanie wody wykonują wyspecjalizowane firmy, takie jak Stander: https://www.stander.pl/uslugi/ozonowanie/. Można również kupić generator ozonu i obsłużyć go samodzielnie. Które rozwiązanie jest lepsze? O tym w dalszej części artykułu.

Ozonowanie w profesjonalnym wykonaniu

W sklepach dostępne są ozonatory wody w różnych cenach. Wybór jest duży. Jednak czy warto kupić taki sprzęt? A może lepiej skorzystać z usług fachowców? Wydaje się, że współpraca z profesjonalistami to zdecydowanie lepsze rozwiązanie. Dlaczego? Po pierwsze, dysponują oni lepszym sprzętem. Zadowalający efekt zabiegu jest gwarantowany. Po drugie, posiadają wiedzę dotyczącą tego, jak ozonować mieszkanie czy wodę. Warto w tym miejscu poruszyć również kwestię tego, czy ozonator jest szkodliwy.

Otóż poprawnie używany jest całkowicie bezpieczny. Jednak ozon w zbyt dużym stężeniu może stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka. Dlatego bezpieczniej jest, gdy zabieg wykonują specjaliści, znający się na rzeczy.

Dlaczego ozonowanie wody to dobry pomysł?

Wyjaśniliśmy już, co to jest ozonowanie oraz jak je wykonać. Jednak czemu w ogóle warto to zrobić? Otóż wodę poddaje się temu zabiegowi, aby:

  • uzdatnić ją do picia,
  • opłukać żywność,
  • zrezygnować z chloru w przydomowym basenie,
  • stworzyć opatrunki bakteriobójcze.

Ozonowanie to gwarancja likwidacji drobnoustrojów chorobotwórczych. Dlatego też zabieg stosuje się na przykład w celu oczyszczenia wody ze studni, w której zwykle obecnych jest wiele mikroorganizmów. Ponadto może ona posłużyć jako dezynfektant do czyszczenia żywności. Płukanie warzyw czy owoców w ozonowanej wodzie prowadzi do usunięcia zanieczyszczeń i pestycydów.

Można również przeprowadzić ozonowanie wody w basenie, co pozwoli zrezygnować z nieprzyjemnie pachnącego chloru. Ciekawym zastosowaniem ozonowanej wody jest również aplikacja jej np. na gazę, która pełni później rolę bakteriobójczego opatrunku. To tylko niektóre z wielu powodów, dla których warto skorzystać z ozonowania wody.