Świat kulinariów jest naprawdę szeroki, a podróżując po świecie wiele osób za cel stawia sobie skosztowanie lokalnej kuchni, w tym lokalnych specjałów. W przypadku słonecznej Hiszpanii możemy wyróżnić nie tylko paellę, słynne andaluzyjskie wino sherry czy gazpacho, ale także unikalny ser o dźwięcznej nazwie manchago. Czym jednak dokładnie charakteryzuje się ten wyrób, na czym polega jego unikalność, a także w jakich daniach sprawdzi się on najlepiej?
Czym jest ser manchego?
Ser manchego to unikalny wyrób, który powstaje we wspólnocie autonomicznej La Mancha. Jego receptura jest chroniona przez prawo, jako iż jest on wpisany na listę produktów regionalnych, wobec czego prawdziwe manchego musi powstawać ze ściśle określonych składników oraz w konkretny sposób. Według oficjalnej receptury, ser manchego tworzony jest z mleka owczego rasy Manchega. Jest to bardzo ważne, gdyż ta rasa żywi się roślinami występującymi wyłącznie w La Manchy. Sprawia to, iż zawartość tłuszczu w ich mleku wynosi około 6 procent.
Ser tworzony z mleka owiec Manchega dojrzewa w zależności od upodobania producenta od dwóch miesięcy do nawet dwóch lat. Okres dojrzewania ma znaczenie, gdyż im dłużej dany ser będzie odpoczywał, tym ciemniejszą barwą będzie się charakteryzować, a przy okazji jego smak nabierze na pikanterii. Z reguły ser manchego jest serem twardym, o kolorze białym lub kremowym w zależności od czasu dojrzewania. Kolor skórki również zależy od okresu leżakowania i to właśnie tutaj czas widać najlepiej – krótko dojrzewający ser będzie mieć najczęściej żółta skórkę, kiedy to w przypadku sera dwuletniego może ona przybierać wręcz kolor czarny. Manchego to ser bardzo popularny w Hiszpanii, lecz w Polsce, jeżeli chodzi o sery owcze hurt tego wyrobu jest z racji na restrykcje związane z oryginalną recepturą dość ograniczony.
Gdzie najlepiej będzie pasować ser manchego?
Ser manchego z uwagi na wyrazisty smak możemy jeść osobno, jednakże sprawdzi się on idealnie jako dodatek do hiszpańskich tapas, czyli wszelkich przekąsek. Pasuje perfekcyjnie do pieczywa, szynki, pomidorów czy oliwy z oliwek, ale przy okazji świetnie uzupełnia się z owocami. Dobrze sprawdza się również w formie zapiekanej czy grillowanej.