Papier jest jednym z najbardziej powszechnych materiałów w dzisiejszym świecie. Ponieważ jest łatwo dostępny można spotkać go pod różnymi postaciami. Jedną z bardzo popularnych forma jest tektura. Czym jest i gdzie można ją wykorzystać?
Czym jest tektura?
Tektura uznawana jest za najgrubszy materiał papierniczy. Tworzy się ją poprzez sklejenie dwóch lub kilku warstw masy papierniczej. Najczęściej do jej wyrobu używa się grubszych włókien ścieru drzewnego, szmat czy makulatury. Można spotkać się także z różnymi wypełniaczami i dodatkami chemicznymi, które dają tekturze dodatkowe właściwości takie jak zwiększona odporność na obciążenia, kontakt z wodą, a także niskie temperatury. W ten sposób można znaleźć znacznie więcej możliwości na wykorzystanie tektury. Producent tektury litej czasami decyduje się na produkowanie tektury powlekanej innym materiałem np.folią spożywczą. Tego typu opakowania są przeznaczone głównie do kontaktów z żywnością. Tektura lita nie jest materiałem przeznaczonym do pisania. Czasami jednak używa się jej do druku offsetowego.
Czym różni się tektura od kartonu?
Tektura od kartonu różni się przede wszystkim gramaturą, grubością, gładkością i funkcjonalnością. Karton zalicza się do elastycznych materiałów, które są łatwe do zadrukowania. Może być zarówno jednowarstwowy, jak i posiadać kilka warstw. Karsto często stosowany jest w sztuce – od malarstwa przez dekoracje sceniczne, aż po warsztaty artystyczne i twórcze. Karton wykorzystuje się czasami również na okładki do książek, pocztówki czy nawet teczki biurowe.
Tektura z kolei ma inne właściwości i zastosowanie. Jest sztywna i nie da się jej wyginać, a brak sprężystości sprawia, że czasem nawet się łamie. Najczęściej składa się z kilku warstw i bardzo ciężko jest ją zadrukować. Tekturę stosuje się głównie w branży transportowej jako materiał na opakowania. Najczęściej dzieli się ją na dwa rodzaje: tektura falista oraz litą. Tekturę falistą tworzy się poprzez połączenie od dwóch do siedmiu płaskich warstw, przy czym środkowa warstwa jest falowana. Z kolei tektura lita uznawana jest za całkowicie ekologiczną i powstaje w 100% z recyklingu.
Do czego wykorzystuje się tekturę litą?
Czasem tekturę litą nazywa się także tekturą tapicerską. Znana jest także jako tektura meblowa lub tektura lita makulaturowa. Nie zawiera ona metali ciężkich, ani formaldehydów. Tekturę litą można podzielić na tą w arkuszach oraz w zwojach. Oba te rodzaje mają zupełnie inne zastosowanie. Tektura w arkuszach najczęściej jest stosowana w przypadku produkcji opakowań, przekładek czy wykrojów w przemyśle krawieckim i tapicerskim. Jest znacznie bardziej wytrzymała i odporniejsza na zniszczenia. Tektura lita w zwojach używana jest głównie do wytwarzania przekładek i bobin.